[caption id="attachment_5653" align="alignleft" width="300"]
Kievitman close-up[/caption]
Weidevogels zijn niet weg te denken uit het Nederlandse landschap. Maar de aantallen nemen af. Door goed beheer is hier nog veel te winnen en dat start met goede kennis. Astrid Kant legt van zeer dichtbij het broedgedrag van de weidevogels op beeld vast en probeert hiermee de weidevogels een beschermend duwtje in de rug te geven. Zij is daar al 25 jaar mee bezig, en heeft in 2011 het boek “ weidevogels” gepubliceerd. Zij stelt zichzelf vragen als : Wat gebeurt er allemaal rond de nestkom? Waarom vind je sommige uitgekomen eieren wel terug en sommige niet? Waarom hangt er een alarmerende grutto boven je hoofd? Astrid Kant laat met haar unieke foto’s in deze lezing het hele verhaal zien.
Aanmelden is niet nodig.
Door Kees Mostert.
Een lezing van Kees Mostert betekent een avondje ontspannen luisteren. Hij heeft een enorme kennis van de natuur en kan daar op ongedwongen wijze over vertellen. Een van zijn vele natuurreizen ging recent naar Japan in de winter. Vanavond zal hij over deze interessante reis en zijn belevenissen daar vertellen en ons zijn foto’s laten zien. Van spectaculaire soorten als Stellers zeearend, Japanse kraanvogel en Blakistons Fish Owl, maar ook veel bekende watervogels en steltlopers uit Siberië, zoals taigarietgans, grote zaagbek, nonnetje en tureluur. Maar alles net weer een beetje anders. Ook de zeevogels zullen aan bod komen, zoals bijvoorbeeld drie soorten albatrossen en verschillende alkachtigen. Al met al zal hij een heel gevarieerd beeld scheppen van natuur en vogels in het winterse Japan.
[caption id="attachment_6448" align="alignleft" width="217"]
Visarend[/caption]
Ons oud-lid Ruud Kampf houdt op 13 oktober een verhaal over Visarenden. Al toen hij in Delft woonde, hielp hij in de voormalige DDR bij het ringen van visarenden. Sindsdien heeft hij een grote belangstelling en kennis voor deze vogels ontwikkeld. Hij zal U meenemen naar broedgebieden van visarenden in Europa, maar ook Florida, Kenia, Nepal, Oman en Mexico. Ook zal hij uitgebreid ingaan op het gebruik van satellieten om de trek van visarenden te volgen. U leert dat Visarenden onopvallende bosvogels zijn, die ook in hoogspanningsmasten broeden, dat het broedgeval in de Biesbosch misschien niet het eerste in Nederland was, maar dat we op de Hooge Veluwe naar Visarend nesten moeten zoeken, dat een visarend zes weken in Nederland kan verblijven zonder gezien te worden, dat een Visarend een veel interessantere soort is dan een Zeearend…
Zie de Facebook groep Visarenden in Nederland: https://www.facebook.com/groups/pandion en de al wat verouderde site http://www.rekel.nl/visarenden/
door Kees van Bohemen.
In de natuur hangt alles met elkaar samen. De natuur gaat ‘zijn eigen gang’. Mensen maken daar ook onderdeel van uit en ons handelen heeft veel invloed, zeker in het drukbevolkte deel van Nederland waar wij wonen. Wat is gewenst, wat minder? Deze lezing maakt aan de hand van het gebied van Midden-Delfland zichtbaar waar verbindingen voor planten, dieren en mensen op verschillende schaalniveaus worden gemaakt. Een en ander wordt toegelicht aan de hand van kaarten en foto´s van de te bespreken locaties.
Door Jeroen Korevaar Wildbeheer eenheid Delfland.
In het Nederlandse cultuurlandschap worden voortdurend keuzes gemaakt over het beheer. Gebieden worden ingericht als weidevogelgebied en gebieden worden schraal gehouden met oog op bijzondere vegetaties en gebieden hebben een agrarische functie. Wildbeheereenheid Delfland legt u graag uit wat de functie van jagers hierbij is en hoe zij te werk gaan bij het bejagen van de vos ten gunste van weidevogels en het bejagen van ganzen om schade aan natuur en landbouw te beperken.
Door Mark Kras, boswachter.
Mark Kras is boswachter bij Staatsbosbeheer. Zijn werkgebied is Hollands Duin. Deze avond neemt hij u mee naar deze smalle, afwisselende duinstrook tussen Wassenaar en de top van Zuid – Holland. Een duinenrij die door de natuur en de mens samen is gemaakt. Wind en water vormden strand en duinen, de mensen legden aardappelakkertjes aan, wonnen water uit de duingrond en plantten bossen. En de tweede wereldoorlog heeft zijn sporen nagelaten. Wandelen, fietsen en mountainbiken; het kan hier allemaal Mark Kras zal vertellen over dit interessante gebied en wat hij als boswachter allemaal moet doen en tegenkomt om dit gebied goed te beheren en te behouden.
door Kars Veling. Vlinderstichting.
De vlinders staan in Nederland onder druk. Van de 70 soorten die ons land rijk was zijn er 18 uitgestorven, terwijl 30 van de overgebleven soorten op de Rode Lijst staan. Door te zorgen voor goede leefomstandigheden voor vlinders, zullen veel andere planten en dieren profiteren. De Vlinderstichting zet zich in voor behoud en herstel van de vlinders in ons land. In de lezing zal aan de orde komen hoe vlinders leven en wat ze nodig hebben, welke vlinders bij ons in de buurt rondvliegen en hoe wij ervoor kunnen zorgen dat het er nog meer worden. Als u zelf vragen hebt over vlinders kom dan ook, want daarvoor is volop gelegenheid. Het aantal plaatsen in de zaal is beperkt, dus kom op tijd, want vol is vol.
De haven van Rotterdam is een groot gebied waar grote bedrijven een plek hebben. Niet de eerste plek als je denkt aan natuur. Toch zijn er gebieden in de haven die kansrijk zijn voor natuur, bijvoorbeeld wegbermen en terreinen die nog braak liggen (tijdelijke natuur). Al een flink aantal jaren voert het Havenbedrijf een actief beleid om de natuur een handje te helpen. Jan Putters van het Havenbedrijf Rotterdam vertelt hoe daar wordt omgegaan met (beschermde) flora en fauna, en wat dat betekent voor de natuur. De rugstreeppad en vele orchissoorten, waaronder de Groenknolorchis en vele andere soorten planten, dieren en vogels varen er wel bij. Interessant voor iedereen en ook inspirerend voor ‘gewone’ braakliggende terreinen!
Georganiseerd door drie natuurverenigingen in Delft, VWD, IVN en KNNV.
Adres: Korftlaan 6, 2616 LJ DELFT
Tijd: 20.00 uur – 22.00 uur
Toegang: gratis; kom op tijd, vol is vol
09-11-2017
Leo Jalink doet al ruim 30 jaar paddenstoelenonderzoek in poolgebieden zoals Spitsbergen, Alaska en Groenland. In 2015 nam hij deel aan de grote Nederlandse poolexpeditie naar Spitsbergen. Leo vertelt aan de hand van mooie foto’s met veel enthousiasme over het werken in de barre kou op de arctische toendra, over ontmoetingen met ijsberen en andere dieren, over de rijkdom aan soorten en vormen paddenstoelen in het noordpoolgebied en over het bijzondere landschap. Deze avond ligt de nadruk op de expeditie van 2015. Eerdere expedities komen ook aan de orde.
Georganiseerd door drie natuurverenigingen in Delft, VWD, IVN en KNNV.
Adres: Korftlaan 6, 2616 LJ DELFT
Tijd: 20.00 uur – 22.00 uur
Toegang: gratis; kom op tijd, vol is vol
Geert van Poelgeest vertelt over welke natuur wij hebben en welke argumenten wij hebben om hiervoor op te komen. Wat is het allerbelangrijkste wat zij zouden kunnen doen om deze natuur te beschermen en kans te geven zich te ontwikkelen?
Geert vertelt over zijn ervaringen die hij heeft opgedaan binnen de KNNV, het Haags Milieucentrum, Duurzaam Den Haag en Operatie Steenbreek. Hij zal deze toetsen aan wat Frank Berendse heeft geopperd in zijn boek
Wilde apen over de natuurbescherming in Nederland en Tom Bade in zijn boek De staat van de natuurbescherming.
Georganiseerd door drie natuurverenigingen in Delft, VWD, IVN en KNNV.
Adres: Korftlaan 6, 2616 LJ DELFT
Tijd: 20.00 uur – 22.00 uur
Toegang: gratis; kom op tijd, vol is vol



[…] Kalender […]
[…] Kalender […]